Show Results

Kennel Club:Lakeland Winter Haven KC
City & State:Lakeland, FL
Date:Feb-17-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:1000
Best in Show Judge:R. de Santiago
Best in Show:CH Cragsmoor Good Time Charlie
Best in Show Breed:Skye Terrier
Reserve Best in Show:GCH Tiburon Ariel Bella Dona
Reserve Best in Show Breed:Doberman Pinscher
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: S. Keating

Group 1st:GCH Cerise SentinelEnglish Springer Spaniel
Group 2nd:GCH Fieldstone Carousel Hell's KitchenEnglish Cocker Spaniel
Group 3rd:CH. Graysong N Silhouette’s Hey JudeWeimaraner
Group 4th:CH. Wingstar Big Blue BallyhooGolden Retriever

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: C. Bell

Group 1st:CH Grandcru Phelps InsigniaGreyhound
Group 2nd:CH Bo-Bett s Quick PickWhippet
Group 3rd:GCH Camelot's Ventura AdventureRhodesian Ridgeback
Group 4th:GCH Baha Persian Of Interest CD NA AXJ SCSaluki

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: R. Stansell

Group 1st:GCH Tiburon Ariel Bella DonaDoberman Pinscher
Group 2nd:GCH White Magic's Seasoned TravelerSamoyed
Group 3rd:CH. Highlander’s Rumour Has ItSiberian Husky
Group 4th:CH. Vixayo’s Golden TicketBoxer

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: R. Velez-Pico

Group 1st:CH Cragsmoor Good Time CharlieSkye Terrier
Group 2nd:CH. J’Cobe Broxden Shark Dressed ManSmooth Fox Terrier
Group 3rd: Foxcreek JP Ideal Or IdiotWire Fox Terrier
Group 4th:CH. Kebulak Born To TeaseKerry Blue Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: T. Buckley

Group 1st:GCH Marlex Classic Red GlareMiniature Pinscher
Group 2nd:GCH Wildfire On the RecordPapillon
Group 3rd:GCH Yup's Malibu DreamHavanese
Group 4th:GCH Hill Country's Tag I'm It Pug

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: T. Buckley

Group 1st:GCH Dawin Hearts On FireStandard Poodle
Group 2nd:GCH Bandog's Major League Homerun At TX StarFrench Bulldog
Group 3rd: Bayshore Stoneheavon Espiritu Isabella De IvossXoloitzcuintli
Group 4th: Chilleykings That's A Little TwistedBichon Frise

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: D. Richards

Group 1st:CH Cordmaker Topsy TurveyPuli
Group 2nd:CH. Limelite’s TenfoldAustralian Shepherd
Group 3rd:CH Riverside Xtra StylePembroke Welsh Corgi
Group 4th:CH. Sheranda’s EnchantressSmooth Collie

Results submitted by:
Dog Show Results