Show Results

Kennel Club:Santa Clara Valley KC
City & State:San Jose , CA
Date:Feb-17-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:1430
Best in Show Judge:A. Reid
Best in Show:CH. Oeste’s Stealing the Starlight
Best in Show Breed:Havanese
Reserve Best in Show:GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow
Reserve Best in Show Breed:Standard Poodle
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: P. Nykiel

Group 1st: Promenade Pay It ForwardField Spaniel
Group 2nd:CH Big Skys AugustusLabrador Retriever
Group 3rd:GCH Sagebrush's Simply IrresistibleEnglish Setter
Group 4th:GCH. Salmoncove-Sago Ruby Mae of 96Chesapeake Bay Retriever

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: D. Peat

Group 1st:GCH Windbourne HD Ranch King Of The RoadBlack and Tan Coonhound
Group 2nd:GCH Majenkir Bookstor Vintage GlamourBorzoi
Group 3rd:GCH Jasiri-Sukari Win Tin TinBasenji
Group 4th:GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney MoeBasset Hound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: P. Nykiel

Group 1st:GCH. Baron Dye Of RidgetopBullmastiff
Group 2nd:GCH Glacier's Goddess of FireSamoyed
Group 3rd:GCH Seacrest's I'm Not What You ThinkNewfoundland
Group 4th: Vinn October It Had 2VV You Bernese Mountain Dog

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: J. Constantine

Group 1st:GCH. Cairnstone’s Future LegendCairn Terrier
Group 2nd:GCH Penaire Cash Game At LongvueAiredale Terrier
Group 3rd:GCH McHill's HRH Prince Gizmo House Of GremlinBorder Terrier
Group 4th:CH Michan's Mick Like a Rolling StoneNorwich Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: D. Burkholder

Group 1st:CH. Oeste’s Stealing the StarlightHavanese
Group 2nd: Storybook's Perfectly SiriusPug
Group 3rd:CH Benchmark Up In The AirCavalier King Charles Spaniel
Group 4th:GCH. Pequest Peking DuckPekingese

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: M. Calltharp

Group 1st:GCH Del Zarzoso Salvame From AfterglowStandard Poodle
Group 2nd:CH. Newtnine Crown Of QueenBichon Frise
Group 3rd:CH Fulla Bull Soulja BoyFrench Bulldog
Group 4th:CH Gold Strike Takachiyo GoShiba Inu

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: W. Sommerfelt

Group 1st: Bayouland's Capture The FlagAustralian Shepherd
Group 2nd:GCH. Zephyrs A Kind of MagicPembroke Welsh Corgi
Group 3rd:CH. jou Noir Du Chateau Rocher HTBeauceron
Group 4th:CH Sky Acres Flying Dutchman HT PTBelgian Tervuren

Results submitted by:
Dog Show Results