Show Results

Kennel Club:First Company Governor's Foot Guard Athletic Association
City & State:Hartford, CT
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:721
Best in Show Judge:N. Patton
Best in Show:CH Sonnus Filho
Best in Show Breed:Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best in Show:GCH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
Reserve Best in Show Breed:Briard
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: A. DiNardo

Group 1st:CH. Cerise Celtic ThunderEnglish Springer Spaniel
Group 2nd:GCH Sleepy Hollow's Scarlett O' HaraEnglish Setter
Group 3rd:CH Bookstor Willy WonkaPointer
Group 4th:GCH Sandscape Pardon Me BoysField Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: J. Walton

Group 1st:GCH Soonipi Friends In Low Places MLHBloodhound
Group 2nd:GCH Artemis Hypnotic Opium SCWhippet
Group 3rd:GCH. Hallam’s Jake Of Arolet SCPharaoh Hound
Group 4th:GCH Shabani's Johnnie Walker Blue Rhodesian Ridgeback

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: P. Gaeta

Group 1st:CH Cypress Bay's Big SurNewfoundland
Group 2nd: Raindance Led Zeppelin Of MarquisDoberman Pinscher
Group 3rd:CH. Whispering Pines Red Hot Chilly PupperSiberian Husky
Group 4th:CH Sondaisas CrossfyreAkita

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: J. Walton

Group 1st: Absolutely SignatureSmooth Fox Terrier
Group 2nd:CH. Est Etiam Junctus Maximus at ArilyAiredale Terrier
Group 3rd:GCH. Brenndarcy BorgenCairn Terrier
Group 4th:CH Holyrood’s Here Comes The Son At BriartonWest Highland White Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: A. DiNardo

Group 1st:CH Sonnus FilhoSmooth Coat Chihuahua
Group 2nd:CH Ac Dynasty Dream WorksPomeranian
Group 3rd:CH Mollydear's Schubert ImpromptuMaltese
Group 4th: Foursquare The Student PrincePug

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: J. Walton

Group 1st:GCH. Bella Ridge Imperiale Shady Harbor MafiaFrench Bulldog
Group 2nd:GCH De Lamer Point BreakSchipperke
Group 3rd:CH Erin's I'm Your ManDalmatian
Group 4th: L'Paige Smokey Mountain MemoriesStandard Poodle

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: T. Davies

Group 1st:GCH Deja Vu Mia Cool As A CucumberBriard
Group 2nd: Classical's My TurnBearded Collie
Group 3rd:GCH Bjarkarkots Hroi Hottur Luke MX AXJ OFIcelandic Sheepdog
Group 4th:CH Fuzzy Farm If Not Now, When?Puli

Results submitted by:
Cordelia
Dog Show Results