Show Results

Kennel Club:Sara Bay KC
City & State:Lakeland, FL
Date:Feb-15-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:1297
Best in Show Judge:J. Chamberlain
Best in Show:GCH Dawin Hearts On Fire
Best in Show Breed:Standard Poodle
Reserve Best in Show:GCH Marlex Classic Red Glare
Reserve Best in Show Breed:Miniature Pinscher
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: C. Coady

Group 1st:CH Ashdown's Time to ThrillBlack Cocker Spaniel
Group 2nd:GCH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain YouGolden Retriever
Group 3rd: Doc's Greyborn North Star Of Acadia Weimaraner
Group 4th:CH. Mallard Pointe’s Kiss Me Kate JHFlat-Coated Retriever

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: K. Ashe

Group 1st: Sylvan Silver SpringbokBorzoi
Group 2nd:CH. Baha Persian of InterestSaluki
Group 3rd:CH. Lokavi’s Over The RainbowBeagle (13" and under)
Group 4th: Regimes Thriller Of Elmo Afghan Hound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: J. Cole

Group 1st:CH. Highlander’s Rumour Has ItSiberian Husky
Group 2nd:GCH White Magic's Seasoned TravelerSamoyed
Group 3rd:GCH Avatar Summer Storm Chaser RNRottweiler
Group 4th: Dynamic Force Sharp Dressed Man With RuthdalesAkita

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: G. Doerge

Group 1st:CH Cragsmoor Good Time CharlieSkye Terrier
Group 2nd:GCH Finnabair Ardmore NedGlen of Imaal Terrier
Group 3rd:GCH Diablos Queen Sophie AnneAmerican Staffordshire Terrier
Group 4th:CH. VIP’s Playtime PrinceMiniature Bull Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: B. Alderman

Group 1st:GCH Marlex Classic Red GlareMiniature Pinscher
Group 2nd:GCH Wildfire On the RecordPapillon
Group 3rd: Harbor's Sky-Blue Pink Havanese
Group 4th: Kaylen's KahluaChinese Crested

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: J. Cole

Group 1st:GCH Dawin Hearts On FireStandard Poodle
Group 2nd:GCH Bandog's Major League Homerun At TX StarFrench Bulldog
Group 3rd: Lavandaire Storybook DreamsMiniature Poodle
Group 4th:GCH. Woodwynd Twelve SharpDalmatian

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: C. Andrew

Group 1st:GCH Wolf Creek Galaxy Of MerivernGerman Shepherd Dog
Group 2nd:CH Wynward's Remember ThatOld English Sheepdog
Group 3rd:CH Cordmaker Topsy TurveyPuli
Group 4th:CH. Aliyah’s Last Chance 4 RomanceAustralian Shepherd

Results submitted by:
Dog Show Results