Show Results

Kennel Club:South Arkansas KC
City & State:Camden, AR
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:Onofrio Dog Shows, L.L.C.
Entry:819
Best in Show Judge:S. Hubbell
Best in Show:GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye
Best in Show Breed:Miniature Schnauzer
Reserve Best in Show:GCH Chesterhope State Of T Art
Reserve Best in Show Breed:Pointer
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: C. Trotter

Group 1st:GCH Chesterhope State Of T ArtPointer
Group 2nd:GCH Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of MeEnglish Springer Spaniel
Group 3rd:CH. Kamand Tangled Up In BlueSussex Spaniel
Group 4th:GCH PBJ's FearlessBlack Cocker Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: P. Trotter

Group 1st:GCH Aurora's The Song And Dance ManSaluki
Group 2nd:GCH Del Prodo's Bar CodeWirehaired Dachshund
Group 3rd: Kerryarc Breawyn Ffynnon GarwIrish Wolfhound
Group 4th: Honey Pot's Poetry In MotionBeagle (over 13")

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: P. Trotter

Group 1st: Goldleaf's Trouble Coming Mastiff
Group 2nd:CH Ogee Saltus Ze Zahrabske Standard Schnauzer
Group 3rd:GCH Nordpol's Saturday Night FeverSiberian Husky
Group 4th:CH Lobato's Caught Red HandedGreat Dane

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: D. Mounce

Group 1st:GCH Allaruth Just Kidding V Sole BayeMiniature Schnauzer
Group 2nd:CH Glentom's Dirty HarryColored Bull Terrier
Group 3rd: TullyBloom's Classified CredendialsWest Highland White Terrier
Group 4th: Doubletrees Apollo On StageStandard Manchester Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: P. Lloyd

Group 1st:GCH Careva's BoodeliciousPug
Group 2nd:GCH Divine's Work Of ArtMaltese
Group 3rd:GCH Involo The King Of PopPapillon
Group 4th:CH Promenade Ring O FireSmooth Coat Chihuahua

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: P. Lloyd

Group 1st: Ducat's Smokin' HotAmerican Eskimo Dog
Group 2nd:GCH Imperious Hamitup Double VisionBulldog
Group 3rd: Kimik's Who DunnitTibetan Terrier
Group 4th: Gumbos Stargazing At Northern LightsBoston Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: C. Trotter

Group 1st:GCH. Grandgables Jolie Victor Ludorum CCShetland Sheepdog
Group 2nd:GCH Riverside Telltail Coco PoshCardigan Welsh Corgi
Group 3rd:CH Stock Options What Goes Around Comes Around HTAustralian Cattle Dog
Group 4th:GCH Empty Nest It's Not About The MoneyAustralian Shepherd

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Santa Clara Valley KC
City & State:San Jose , CA
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:1430
Best in Show Judge:P. Nykiel
Best in Show:GCH. Baron Dye Of Ridgetop
Best in Show Breed:Bullmastiff
Reserve Best in Show:CH. Oeste’s Stealing the Starlight
Reserve Best in Show Breed:Havanese
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: D. Burkholder

Group 1st:GCH Promenade's Pay It ForwardField Spaniel
Group 2nd:CH Big Skys AugustusLabrador Retriever
Group 3rd: Whiskeytown BrandywineWirehaired Pointing Griffon
Group 4th:GCH Sagebrush's Simply IrresistibleEnglish Setter

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: W. Coombs

Group 1st:GCH Srinagar Glory Hallelujah Of LadyhawkSaluki
Group 2nd:CH M&M's Fear The BeardPetit Basset Griffon Vendeen
Group 3rd:GCH Windbourne HD Ranch King Of The RoadBlack and Tan Coonhound
Group 4th:GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney MoeBasset Hound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: W. Sommerfelt

Group 1st:GCH. Baron Dye Of RidgetopBullmastiff
Group 2nd:CH Foxfire's Tell Me About ItDoberman Pinscher
Group 3rd: Alders Strike It RichAkita
Group 4th:CH. Skansen's Leather & Lace Of TwilightGiant Schnauzer

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: P. Beisel-McIlwaine

Group 1st: Lochlinear Gleanngay Cha ChingSoft Coated Wheaten Terrier
Group 2nd:GCH Regency's Play for KeepsMiniature Schnauzer
Group 3rd:GCH Penaire Cash Game At LongvueAiredale Terrier
Group 4th:GCH Soquel Millenium SeafarerColored Bull Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: A. Reid

Group 1st:CH. Oeste’s Stealing the StarlightHavanese
Group 2nd: Storybook's Perfectly SiriusPug
Group 3rd:GCH Kulana's Sh-BoomChinese Crested
Group 4th:GCH. Pequest Peking DuckPekingese

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: A. Reid

Group 1st:GCH Del Zarzoso Salvame From AfterglowStandard Poodle
Group 2nd: Silverspoon's The Whole EnchiladaBulldog
Group 3rd:CH Fulla Bull Soulja BoyFrench Bulldog
Group 4th:GCH Starlight's Lady In WaitingTibetan Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: D. Christiansen

Group 1st: Mindalyn Wishful ThinkingShetland Sheepdog
Group 2nd: Harmony Hill's Say Yes To The DressAustralian Shepherd
Group 3rd:GCH Bijou Noir Du Chateau Rocher RN HTBeauceron
Group 4th: Wedgewood's AbracadabraBorder Collie

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Colorado KC
City & State:Denver, CO
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:Onofrio Dog Shows, L.L.C.
Entry:2276
Best in Show Judge:B. Meyer
Best in Show:GCH Rainbow Spash's Ruggedly Handsome
Best in Show Breed:Brittany
Reserve Best in Show:GCH Bugaboo's Picture Perfect
Reserve Best in Show Breed:Old English Sheepdog
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: L. Robey

Group 1st:GCH Rainbow Spash's Ruggedly HandsomeBrittany
Group 2nd:CH. Lea’s Silli Madar Kai Of TokVizsla
Group 3rd:GCH Foxboro N Shardust AuthenticEnglish Springer Spaniel
Group 4th:GCH Kan Points Makin The ChaseGerman Shorthaired Pointer

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: K. Delaney

Group 1st:GCH. Bo-Bett Tivio Man Of SteelWhippet
Group 2nd: Uwanja's RaatumRhodesian Ridgeback
Group 3rd:GCH Osiris Cowboy CasanovaPharaoh Hound
Group 4th: Leraan's Midnight Blue FireNorwegian Elkhound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: C. Meyer

Group 1st:GCH Stardust's See You At The ShowAkita
Group 2nd:GCH Aristes Paint It BlackBlack Russian Terrier
Group 3rd:CH. Turftide’s Going The DistanceNewfoundland
Group 4th:GCH Chancellor Flirt's High Flyin' GladiatorRottweiler

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: M. Underwood

Group 1st: First Class Willow Wind The Phoenix Bedlington Terrier
Group 2nd:GCH Dytona VIPMiniature Bull Terrier
Group 3rd:GCH. Dynasty’s BR Donald RockfellerScottish Terrier
Group 4th: High Mtn Everso SmoothSmooth Fox Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: C. Patterson

Group 1st:CH. Pockets Jato Jetliner Pug
Group 2nd: Donnchada Angel Wings At DulcineaToy Poodle
Group 3rd:CH Hitimes What The InfernoPomeranian
Group 4th: Thunderhill's Irish Cream At BurmackToy Manchester Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: J. Shoemaker

Group 1st:GCH Rendezvous Le Road King Of CaleeFrench Bulldog
Group 2nd: Naughty Norteno's Clik Clik BangBoston Terrier
Group 3rd: Dowat's The GladiatorBulldog
Group 4th:GCH. Eastern-Magic Fly Me SafeChow Chow

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: N. Horn

Group 1st:GCH Bugaboo's Picture PerfectOld English Sheepdog
Group 2nd:GCH Coventry Just a Little CrushPembroke Welsh Corgi
Group 3rd:CH Copperridge What's Your DreamAustralian Shepherd
Group 4th:GCH. Corral West Once Upon A TimeAustralian Cattle Dog

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:First Company Governor's Foot Guard Athletic Association
City & State:Hartford, CT
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:721
Best in Show Judge:N. Patton
Best in Show:CH Sonnus Filho
Best in Show Breed:Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best in Show:GCH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
Reserve Best in Show Breed:Briard
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: A. DiNardo

Group 1st:CH. Cerise Celtic ThunderEnglish Springer Spaniel
Group 2nd:GCH Sleepy Hollow's Scarlett O' HaraEnglish Setter
Group 3rd:CH Bookstor Willy WonkaPointer
Group 4th:GCH Sandscape Pardon Me BoysField Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: J. Walton

Group 1st:GCH Soonipi Friends In Low Places MLHBloodhound
Group 2nd:GCH Artemis Hypnotic Opium SCWhippet
Group 3rd:GCH. Hallam’s Jake Of Arolet SCPharaoh Hound
Group 4th:GCH Shabani's Johnnie Walker Blue Rhodesian Ridgeback

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: P. Gaeta

Group 1st:CH Cypress Bay's Big SurNewfoundland
Group 2nd: Raindance Led Zeppelin Of MarquisDoberman Pinscher
Group 3rd:CH. Whispering Pines Red Hot Chilly PupperSiberian Husky
Group 4th:CH Sondaisas CrossfyreAkita

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: J. Walton

Group 1st: Absolutely SignatureSmooth Fox Terrier
Group 2nd:CH. Est Etiam Junctus Maximus at ArilyAiredale Terrier
Group 3rd:GCH. Brenndarcy BorgenCairn Terrier
Group 4th:CH Holyrood’s Here Comes The Son At BriartonWest Highland White Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: A. DiNardo

Group 1st:CH Sonnus FilhoSmooth Coat Chihuahua
Group 2nd:CH Ac Dynasty Dream WorksPomeranian
Group 3rd:CH Mollydear's Schubert ImpromptuMaltese
Group 4th: Foursquare The Student PrincePug

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: J. Walton

Group 1st:GCH. Bella Ridge Imperiale Shady Harbor MafiaFrench Bulldog
Group 2nd:GCH De Lamer Point BreakSchipperke
Group 3rd:CH Erin's I'm Your ManDalmatian
Group 4th: L'Paige Smokey Mountain MemoriesStandard Poodle

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: T. Davies

Group 1st:GCH Deja Vu Mia Cool As A CucumberBriard
Group 2nd: Classical's My TurnBearded Collie
Group 3rd:GCH Bjarkarkots Hroi Hottur Luke MX AXJ OFIcelandic Sheepdog
Group 4th:CH Fuzzy Farm If Not Now, When?Puli

Results submitted by:
Cordelia
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Lakeland Winter Haven KC
City & State:Lakeland, FL
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:1445
Best in Show Judge:S. Keating
Best in Show:GCH Marlex Classic Red Glare
Best in Show Breed:Miniature Pinscher
Reserve Best in Show:CH Cragsmoor Good Time Charlie
Reserve Best in Show Breed:Skye Terrier
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: T. Buckley

Group 1st:CH Ashdown's Time to ThrillBlack Cocker Spaniel
Group 2nd: Doc's Greyborn North Star Of Acadia Weimaraner
Group 3rd:GCH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain YouGolden Retriever
Group 4th:GCH Fieldstone Carousel Hell's KitchenEnglish Cocker Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: R. Velez-Pico

Group 1st: Regimes Thriller Of Elmo Afghan Hound
Group 2nd:GCH Silper's Red Sugar DAL SLLonghaired Dachshund
Group 3rd: Honey Pot Bee In Love With MeBeagle (over 13")
Group 4th:GCH Karasar's MasterpieceWhippet

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: C. Bell

Group 1st:GCH Tiburon Ariel Bella DonaDoberman Pinscher
Group 2nd: Alpine's Bohemian Rhapsody Great Dane
Group 3rd:CH. Highlander’s Rumour Has ItSiberian Husky
Group 4th: White Magic's Seasoned TravelerSamoyed

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: T. Buckley

Group 1st:CH Cragsmoor Good Time CharlieSkye Terrier
Group 2nd:GCH Finnabair Ardmore NedGlen of Imaal Terrier
Group 3rd:CH. VIP’s Playtime PrinceMiniature Bull Terrier
Group 4th:GCH Diablos Queen Sophie AnneAmerican Staffordshire Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: R. de Santiago

Group 1st:GCH Marlex Classic Red GlareMiniature Pinscher
Group 2nd:GCH Wildfire On the RecordPapillon
Group 3rd:GCH Hill Country's Tag I'm It Pug
Group 4th: Harbor's Mad About YouHavanese

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: R. Stansell

Group 1st:CH Imperious Hamitup Southern Bell Bulldog
Group 2nd:GCH Bandog's Major League Homerun At TX StarFrench Bulldog
Group 3rd:GCH Dawin Hearts On FireStandard Poodle
Group 4th:GCH. Woodwynd Twelve SharpDalmatian

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: A. Addicott

Group 1st:CH Cordmaker Topsy TurveyPuli
Group 2nd:CH Riverside Xtra StylePembroke Welsh Corgi
Group 3rd:CH Classical's Magical MeemieBearded Collie
Group 4th:GCH Sunshine's I Feel The LovePolish Lowland Sheepdog

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Orchid Island Dog Fancier Club
City & State:Hilo, HI
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:BaRay Event Services, Inc.
Entry:103
Best in Show Judge:G. Taylor
Best in Show:
Best in Show Breed:
Reserve Best in Show:
Reserve Best in Show Breed:
Best in Show Results submitted by:
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: T. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Hound Group

Judge: A. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Working Group

Judge: T. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Terrier Group

Judge: T. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Toy Group

Judge: A. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Non-Sporting Group

Judge: A. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Herding Group

Judge: A. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:




Show Results

Kennel Club:Cyclone Country KC Of Ames
City & State:Des Moines, IA
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:Onofrio Dog Shows, L.L.C.
Entry:1101
Best in Show Judge:P. Mowbray-Morgan
Best in Show:CH. Twinkles Corbin At Carowynd
Best in Show Breed:Wirehaired Dachshund
Reserve Best in Show:CH. Lambluv’s Sultry Sensation
Reserve Best in Show Breed:Old English Sheepdog
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: A. Bolus

Group 1st:GCH Trystyn Statesman Cactus BlueWelsh Springer Spaniel
Group 2nd:CH Telltale American RideEnglish Springer Spaniel
Group 3rd:GCH Stargazr'n Wingfield Wait Wait Don't TellEnglish Setter
Group 4th: Nexus Locksley Point of No ReturnClumber Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: A. Bolus

Group 1st:CH. Twinkles Corbin At CarowyndWirehaired Dachshund
Group 2nd: Kahl Me Foxglens Cool DudeBasset Hound
Group 3rd: Bohem Swan SongWhippet
Group 4th: Citation's First And ForemostBloodhound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: A. Schoen

Group 1st:CH Nantess Caleno Numero UnoBoxer
Group 2nd: Dreamtime Corey's Good FortuneNewfoundland
Group 3rd:CH Newcastle's Cutting EdgeBullmastiff
Group 4th:CH. Dusha’s Reach For The PeakSamoyed

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: J. Richardson

Group 1st:GCH Cumhil Hell RaiserStaffordshire Bull Terrier
Group 2nd:CH Shandalee FireworksSoft Coated Wheaten Terrier
Group 3rd:GCH. King’s Mtn HarrietDandie Dinmont Terrier
Group 4th:GCH. DBF Woodsong Of KCRRussell Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: C. Nelson

Group 1st:GCH LTO ProsperityEnglish Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
Group 2nd:GCH Xela's Party HatAffenpinscher
Group 3rd:CH Fist Face A Penny For Your ThoughtsBrussels Griffon
Group 4th:CH Symarun’s Endless LoveShih Tzu

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: D. Kniola

Group 1st: Cher Ami's Toast With Remy MartinBichon Frise
Group 2nd:CH Deja-Vu I'm The PrinceBoston Terrier
Group 3rd: Safari's Rumor Has ItStandard Poodle
Group 4th:GCH. Dav-Lin’s MacredChow Chow

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: D. Bolus

Group 1st:CH. Lambluv’s Sultry SensationOld English Sheepdog
Group 2nd:GCH McMatt's Autumn BreezeAustralian Shepherd
Group 3rd:CH Eden's Crowns Designer LabelPembroke Welsh Corgi
Group 4th:GCH Grandgables The Frat BoyShetland Sheepdog

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Maryland KC
City & State:West Friendship , MD
Date:Feb-16-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:1341
Best in Show Judge:L. Warren
Best in Show:GCH CR-Wicca's Trade Secret
Best in Show Breed:Akita
Reserve Best in Show:GCH Brookewood's Just Too Hot CDX MX MXB MXJ MJB XF
Reserve Best in Show Breed:Brittany
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: J. Hubbard

Group 1st:GCH Brookewood's Just Too Hot CDX MX MXB MXJ MJB XFBrittany
Group 2nd:CH Legacy Random TitleistEnglish Springer Spaniel
Group 3rd:CH Windsor's Chairman Of The BoardFlat-Coated Retriever
Group 4th:CH Weymouths En FuegoEnglish Setter

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: M. Alston

Group 1st:GCH Tashtins Lookin For TroubleBeagle (over 13")
Group 2nd:GCH Flessner's International S'CessBloodhound
Group 3rd:CH Raquel Welch Of Malabo APDRhodesian Ridgeback
Group 4th:CH Bayaway Jersey's Due Process Of LawBlack and Tan Coonhound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: A. Cuneo

Group 1st:GCH CR Wicca's Trade SecretAkita
Group 2nd:GCH Claircreek Impression De MatissePortuguese Water Dog
Group 3rd:CH Ironwood's PapparazziNeapolitan Mastiff
Group 4th:CH TKO’s Izzy’s Mr Twisted OliverBoxer

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: G. Dunlap

Group 1st: McVan's To Russia With LoveScottish Terrier
Group 2nd:CH Summersun's Sweet MemoriesWelsh Terrier
Group 3rd:GCH Dogwood Treasure HunterCairn Terrier
Group 4th:CH. Gleanntan First Lady of the SkyesSkye Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: S. Tietjen

Group 1st:CH Smash JP Beauty & BeatToy Poodle
Group 2nd:GCH Socialite's En Garde!Havanese
Group 3rd:CH. Destinee’s What’s All the Buzz AboutPomeranian
Group 4th: Seagryph's Cuba LibreBrussels Griffon

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: K. McFarlane

Group 1st:GCH Spotted Bliss Oreo DelightDalmatian
Group 2nd: Surrey Cherry GarciaMiniature Poodle
Group 3rd: Diva's Bastille My HeartFrench Bulldog
Group 4th: Ta Sen My Thai Amaretto Almond CrunchLhasa Apso

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: E. Ringle

Group 1st:CH Rosevalley's Special EditionAustralian Shepherd
Group 2nd:GCH PineHill's Payday Of HaysHillGerman Shepherd Dog
Group 3rd:GCH Nchanted Silk LiningPembroke Welsh Corgi
Group 4th:CH Whisperwood's Wild HorseOld English Sheepdog

Results submitted by:
Dog Show Results