Show Results

Kennel Club:South Arkansas KC
City & State:Camden, AR
Date:Feb-15-2014
Show Secretary:Onofrio Dog Shows, L.L.C.
Entry:825
Best in Show Judge:P. Trotter
Best in Show:GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye
Best in Show Breed:Miniature Schnauzer
Reserve Best in Show:GCH Willow Ridges Risky Business
Reserve Best in Show Breed:Mastiff
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: S. Hubbell

Group 1st:GCH Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of MeEnglish Springer Spaniel
Group 2nd:GCH PBJ's FearlessBlack Cocker Spaniel
Group 3rd:GCH Chesterhope State Of T ArtPointer
Group 4th:GCH Clarion's Blackberry BrambleCurly-Coated Retriever

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: D. Mounce

Group 1st: Honey Pot's Poetry In MotionBeagle (over 13")
Group 2nd:GCH Debmar Lovin' Dixie Whippet
Group 3rd: Kerryarc Breawyn Ffynnon GarwIrish Wolfhound
Group 4th:GCH Aurora's The Song And Dance ManSaluki

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: C. Trotter

Group 1st:GCH Willow Ridges Risky BusinessMastiff
Group 2nd:GCH Kaja's Ruby Red Rascal At MaximusBoxer
Group 3rd:CH Lobato's Caught Red HandedGreat Dane
Group 4th:CH Ogee Saltus Ze Zahrabske Standard Schnauzer

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: P. Lloyd

Group 1st:GCH Alluruth Just Kidding V Sole BayeMiniature Schnauzer
Group 2nd: TullyBloom's Classified CredendialsWest Highland White Terrier
Group 3rd: Kelwyn's GM Freestyle FlyerScottish Terrier
Group 4th:CH Glentom's Dirty HarryColored Bull Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: S. Hubbell

Group 1st:GCH Involo The King Of PopPapillon
Group 2nd:GCH. Fran K’s A-List Style at Tipple WindLong Coat Chihuahua
Group 3rd: d'va's second star to the rightHavanese
Group 4th:GCH Careva's BoodeliciousPug

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: C. Trotter

Group 1st: Ikon Clap For CavemanLowchen
Group 2nd: Ducat's Smokin' HotAmerican Eskimo Dog
Group 3rd: Kimik's Who DunnitTibetan Terrier
Group 4th:GCH Imperious Hamitup Double VisionBulldog

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: S. Hubbell

Group 1st:GCH Riverside Telltail Coco PoshCardigan Welsh Corgi
Group 2nd:GCH Breezy Oaks Celebrity ApprenticeAustralian Shepherd
Group 3rd:GCH. RR Bar’s The Chase Is OnGerman Shepherd Dog
Group 4th:GCH Clarion Nightline IIRough Collie

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Plum Creek KC Of Colorado
City & State:Denver, CO
Date:Feb-15-2014
Show Secretary:Onofrio Dog Shows, L.L.C.
Entry:2407
Best in Show Judge:D. Malenfant
Best in Show:CH Hitimes What The Inferno
Best in Show Breed:Pomeranian
Reserve Best in Show:GCH Chancellor Flirt's High Flyin' Gladiator
Reserve Best in Show Breed:Rottweiler
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: N. Riggsbee

Group 1st:GCH Nyircsaszari Sizlva Palinka, JHVizsla
Group 2nd: Clussexx Over The Legal LimitClumber Spaniel
Group 3rd:GCH Foxboro N Shardust AuthenticEnglish Springer Spaniel
Group 4th:GCH Rainbow Spash's Ruggedly HandsomeBrittany

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: A. Bennett

Group 1st:CH Flessner's Interantional Space Station At HoniBloodhound
Group 2nd:GCH Osiris Cowboy CasanovaPharaoh Hound
Group 3rd:GCH Aashtoria Wildhunt Hidden AgendaBorzoi
Group 4th:CH. JT’s Shooting Star MLDLonghaired Dachshund

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: M. Ward

Group 1st:GCH Chancellor Flirt's High Flyin' GladiatorRottweiler
Group 2nd: Alders Strike It RichAkita
Group 3rd:GCH Nashem Moore Than FriendsBernese Mountain Dog
Group 4th: Geysercreeks Red Carpet Romeo Great Pyrenees

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: C. Ringstrom

Group 1st:GCH Dytona VIPMiniature Bull Terrier
Group 2nd:GCH. Wildside’s Setting Fire To The ReignKerry Blue Terrier
Group 3rd:GCH. Dynasty’s BR Donald RockfellerScottish Terrier
Group 4th:GCH Oasis Razzmatazz Standard Manchester Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: M. Woods

Group 1st:CH Hitimes What The InfernoPomeranian
Group 2nd:GCH Winsome-Nirvana-Blaque Triple PlayPug
Group 3rd:CH Rhapsody's Someone Like YouMaltese
Group 4th:CH. Miletree CarnivalCavalier King Charles Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: R. Indeglia

Group 1st: Dowat's The GladiatorBulldog
Group 2nd:GCH. Major Leagues Mighty Joe At WinsomeFrench Bulldog
Group 3rd: JJ Call Me MaybeMiniature Poodle
Group 4th:CH. Naughty Norteno’s Clik Clik BlingBoston Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: J. Purkhiser

Group 1st:GCH Bugaboo's Picture PerfectOld English Sheepdog
Group 2nd: Tang Dynasty RockyBorder Collie
Group 3rd:GCH Coventry Just a Little CrushPembroke Welsh Corgi
Group 4th:GCH. Duquesnes She’s A Little Bit DangerousSmooth Collie

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:First Company Governor's Foot Guard Athletic Association
City & State:Hartford, CT
Date:Feb-15-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:651
Best in Show Judge:J. Walton
Best in Show:CH Sonnus Filho
Best in Show Breed:Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best in Show: Inlet's One Spectacular Ride
Reserve Best in Show Breed:Golden Retriever
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: T. DePietro

Group 1st: Inlet's One Spectacular RideGolden Retriever
Group 2nd:GCH Blackstone Very VassarEnglish Cocker Spaniel
Group 3rd:CH Bookstor Willy WonkaPointer
Group 4th:CH Frakarui's Kool As KieferLabrador Retriever

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: C. Reisman

Group 1st:GCH Artemis Hypnotic Opium SCWhippet
Group 2nd:GCH Soonipi Friends In Low Places MLHBloodhound
Group 3rd:CH. Hobarra’s I Dreamed a DreamScottish Deerhound
Group 4th:GCH Shabani's Johnnie Walker Blue Rhodesian Ridgeback

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: L. Bond

Group 1st: Raindance Led Zeppelin Of MarquisDoberman Pinscher
Group 2nd:CH Cypress Bay's Big SurNewfoundland
Group 3rd:CH. Dandelion’s Maxwell’s Silver Hammer RNPortuguese Water Dog
Group 4th: Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent Boxer

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: N. Patton

Group 1st: Absolutely SignatureSmooth Fox Terrier
Group 2nd:CH. Millbrook’s Storm Warning at FoxglynNorwich Terrier
Group 3rd:CH Holyrood’s Here Comes The Son At BriartonWest Highland White Terrier
Group 4th: Glenby's Interpreter Of DreamsScottish Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: N. Patton

Group 1st:CH Sonnus FilhoSmooth Coat Chihuahua
Group 2nd: Medina's Luck Be A Lady TonightPapillon
Group 3rd:GCH Castlerock Pine Cone Mountain RainPug
Group 4th: Fuzzy Farm It's Good To Be The KingHavanese

Results submitted by:
Cordelia
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: N. Patton

Group 1st:GCH Bella Ridge Imperiale Shady Harbor Mafia CampcovoFrench Bulldog
Group 2nd:GCH De Lamer Point BreakSchipperke
Group 3rd: L'Paige Smokey Mountain MemoriesStandard Poodle
Group 4th:CH Erin's I'm Your ManDalmatian

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: R. Davies

Group 1st: Classical's My TurnBearded Collie
Group 2nd:GCH Deja Vu Mia Cool As A CucumberBriard
Group 3rd:GCH. Kysarah’s Pot of GoldGerman Shepherd Dog
Group 4th:CH Double R'S Alberta Clipper CGCAustralian Shepherd

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Sara Bay KC
City & State:Lakeland, FL
Date:Feb-15-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:1297
Best in Show Judge:J. Chamberlain
Best in Show:GCH Dawin Hearts On Fire
Best in Show Breed:Standard Poodle
Reserve Best in Show:GCH Marlex Classic Red Glare
Reserve Best in Show Breed:Miniature Pinscher
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: C. Coady

Group 1st:CH Ashdown's Time to ThrillBlack Cocker Spaniel
Group 2nd:GCH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain YouGolden Retriever
Group 3rd: Doc's Greyborn North Star Of Acadia Weimaraner
Group 4th:CH. Mallard Pointe’s Kiss Me Kate JHFlat-Coated Retriever

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: K. Ashe

Group 1st: Sylvan Silver SpringbokBorzoi
Group 2nd:CH. Baha Persian of InterestSaluki
Group 3rd:CH. Lokavi’s Over The RainbowBeagle (13" and under)
Group 4th: Regimes Thriller Of Elmo Afghan Hound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: J. Cole

Group 1st:CH. Highlander’s Rumour Has ItSiberian Husky
Group 2nd:GCH White Magic's Seasoned TravelerSamoyed
Group 3rd:GCH Avatar Summer Storm Chaser RNRottweiler
Group 4th: Dynamic Force Sharp Dressed Man With RuthdalesAkita

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: G. Doerge

Group 1st:CH Cragsmoor Good Time CharlieSkye Terrier
Group 2nd:GCH Finnabair Ardmore NedGlen of Imaal Terrier
Group 3rd:GCH Diablos Queen Sophie AnneAmerican Staffordshire Terrier
Group 4th:CH. VIP’s Playtime PrinceMiniature Bull Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: B. Alderman

Group 1st:GCH Marlex Classic Red GlareMiniature Pinscher
Group 2nd:GCH Wildfire On the RecordPapillon
Group 3rd: Harbor's Sky-Blue Pink Havanese
Group 4th: Kaylen's KahluaChinese Crested

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: J. Cole

Group 1st:GCH Dawin Hearts On FireStandard Poodle
Group 2nd:GCH Bandog's Major League Homerun At TX StarFrench Bulldog
Group 3rd: Lavandaire Storybook DreamsMiniature Poodle
Group 4th:GCH. Woodwynd Twelve SharpDalmatian

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: C. Andrew

Group 1st:GCH Wolf Creek Galaxy Of MerivernGerman Shepherd Dog
Group 2nd:CH Wynward's Remember ThatOld English Sheepdog
Group 3rd:CH Cordmaker Topsy TurveyPuli
Group 4th:CH. Aliyah’s Last Chance 4 RomanceAustralian Shepherd

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Orchid Island Dog Fancier Club
City & State:Hilo, HI
Date:Feb-15-2014
Show Secretary:BaRay Event Services, Inc.
Entry:103
Best in Show Judge:A. Brown
Best in Show:
Best in Show Breed:
Reserve Best in Show:
Reserve Best in Show Breed:
Best in Show Results submitted by:
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: G. Taylor

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Hound Group

Judge: T. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Working Group

Judge: G. Taylor

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Terrier Group

Judge: G. Taylor

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Toy Group

Judge: T. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Non-Sporting Group

Judge: T. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:


Herding Group

Judge: T. Brown

Group 1st:
Group 2nd:
Group 3rd:
Group 4th:

Results submitted by:




Show Results

Kennel Club:Cyclone Country KC Of Ames
City & State:Des Moines, IA
Date:Feb-15-2014
Show Secretary:Onofrio Dog Shows, L.L.C.
Entry:1119
Best in Show Judge:A. Schoen
Best in Show:CH Shandalee Fireworks
Best in Show Breed:Soft Coated Wheaten Terrier
Reserve Best in Show:CH Deja-Vu I'm The Prince
Reserve Best in Show Breed:Boston Terrier
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: J. Richardson

Group 1st:GCH Trystyn Statesman Cactus BlueWelsh Springer Spaniel
Group 2nd:CH Telltale American RideEnglish Springer Spaniel
Group 3rd:GCH Stargazr'n Wingfield Wait Wait Don't TellEnglish Setter
Group 4th:GCH Nexus Total EclipseClumber Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: P. Mowbray-Morgan

Group 1st:CH. Mar-Lee Larkin American DreamsBeagle (over 13")
Group 2nd:CH. Twinkles Corbin At CarowyndWirehaired Dachshund
Group 3rd: Citation's First And ForemostBloodhound
Group 4th:GCH. R Star Kizazi Moran SunjataRhodesian Ridgeback

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: D. Bolus

Group 1st:CH Ziemabora's Strut Your StuffSiberian Husky
Group 2nd: Millenniums MoonshineMastiff
Group 3rd:CH Newcastle's Cutting EdgeBullmastiff
Group 4th:CH. Aviator Sucess’ Waterbug BlackjackPortuguese Water Dog

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: D. Kniola

Group 1st:CH Shandalee FireworksSoft Coated Wheaten Terrier
Group 2nd:GCH Cumhil Hell RaiserStaffordshire Bull Terrier
Group 3rd:CH Delzar Sweet Sin-SationLakeland Terrier
Group 4th:GCH. King’s Mtn HarrietDandie Dinmont Terrier

Results submitted by:
Patty Harbison
Dog Show Results


Toy Group

Judge: A. Bolus

Group 1st:GCH LTO ProsperityEnglish Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
Group 2nd:CH. Char’s Seattle Slew for Triple CrownPomeranian
Group 3rd:CH Fist Face A Penny For Your ThoughtsBrussels Griffon
Group 4th: Wingssong Here We Go AgainPapillon

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: C. Nelson

Group 1st:CH Deja-Vu I'm The PrinceBoston Terrier
Group 2nd: Centurion Anticipation Charming DanfieldDalmatian
Group 3rd: Safari's This Side Of Paradise Standard Poodle
Group 4th:CH Cher Ami's Toast With Moet ChandonBichon Frise

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: D. Brown

Group 1st:CH. Lambluv’s Sultry SensationOld English Sheepdog
Group 2nd:GCH Grandgables The Frat BoyShetland Sheepdog
Group 3rd:GCH Spiritwood's A Dream Is A WishBearded Collie
Group 4th:GCH. Riverrun’s Indian SummerPembroke Welsh Corgi

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Maryland KC
City & State:West Friendship , MD
Date:Feb-15-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:1366
Best in Show Judge:M. Alston
Best in Show:GCH Claircreek Impression De Matisse
Best in Show Breed:Portuguese Water Dog
Reserve Best in Show:GCH Tashtins Lookin For Trouble
Reserve Best in Show Breed:Beagle (over 13")
Best in Show Results submitted by: Pebsrun
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: E. Ringle

Group 1st:GCH Windy Hill Dance To The MusicFlat-Coated Retriever
Group 2nd:CH Weymouths En FuegoEnglish Setter
Group 3rd:CH Legacy Random TitleistEnglish Springer Spaniel
Group 4th:GCH Firestar's Go For Broke NA OF OAJ TDGolden Retriever

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: L. Warren

Group 1st:GCH Tashtins Lookin For TroubleBeagle (over 13")
Group 2nd:GCH Sporting Fields ShamelessWhippet
Group 3rd:CH. Raydachs Ride My DucatiWirehaired Dachshund
Group 4th:GCH Flessner's International S'CessBloodhound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: K. McFarlane

Group 1st:GCH Claircreek Impression De MatissePortuguese Water Dog
Group 2nd:CH. Pebbles Run Play It Again HamSamoyed
Group 3rd:GCH CR Wicca's Trade SecretAkita
Group 4th:GCH Skansen's HavannahGiant Schnauzer

Results submitted by:
Pebsrun
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: S. Goldberg

Group 1st: McVan's To Russia With LoveScottish Terrier
Group 2nd:GCH Yarrow Venerie Ticket to RideNorfolk Terrier
Group 3rd:GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of HonorWelsh Terrier
Group 4th:CH Efbe's Thunder Rd At BurberrySealyham Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: G. Dunlap

Group 1st: Touche's Top Hat And Tails At SamskaraJapanese Chin
Group 2nd:CH. Homestead Zoey of TreyacresBrussels Griffon
Group 3rd:CH. Pastyme’s Ready MixMiniature Pinscher
Group 4th:GCH. Pequest General TsoPekingese

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: P. Haas

Group 1st: Diva's Bastille My HeartFrench Bulldog
Group 2nd:GCH Spotted Bliss Oreo DelightDalmatian
Group 3rd: Surrey Cherry GarciaMiniature Poodle
Group 4th:GCH. Byrequest A Siren’s SongStandard Poodle

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: A. Cuneo

Group 1st:GCH TK Rocks Running Like The WindAustralian Shepherd
Group 2nd:GCH Devinwood A Perfect StrangerRough Collie
Group 3rd:CH Whisperwood's Wild HorseOld English Sheepdog
Group 4th:GCH Nchanted Silk LiningPembroke Welsh Corgi

Results submitted by:
Dog Show Results