Show Results

Kennel Club:Plum Creek KC Of Colorado
City & State:Denver, CO
Date:Feb-14-2014
Show Secretary:Onofrio Dog Shows, L.L.C.
Entry:2205
Best in Show Judge:M. Ward
Best in Show:GCH Bugaboo's Picture Perfect
Best in Show Breed:Old English Sheepdog
Reserve Best in Show:CH Hitimes What The Inferno
Reserve Best in Show Breed:Pomeranian
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: J. Webb

Group 1st: Clussexx Over The Legal LimitClumber Spaniel
Group 2nd:GCH Foxboro N Shardust AuthenticEnglish Springer Spaniel
Group 3rd:CH Sizzlin Rhapsody Never Say NeverVizsla
Group 4th:GCH Rainbow Spash's Ruggedly HandsomeBrittany

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: N. Riggsbee

Group 1st:GCH Osiris Cowboy CasanovaPharaoh Hound
Group 2nd:CH. Iceage V Tum-Tums VriendjesPetit Basset Griffon Vendeen
Group 3rd:CH. Aspen’s The Wild Wild WelstNorwegian Elkhound
Group 4th: Uwanja's RaatumRhodesian Ridgeback

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: R. Indeglia

Group 1st:CH Topaz Bad ActionSiberian Husky
Group 2nd:GCH Aristes Paint It BlackBlack Russian Terrier
Group 3rd:CH Mattiaci High Voltage At Glacier CreekKuvasz
Group 4th:CH. Tue- J’s Pacific Category FiveGreat Dane

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: J. Purkhiser

Group 1st:GCH Oasis Razzmatazz Standard Manchester Terrier
Group 2nd:GCH Dytona VIPMiniature Bull Terrier
Group 3rd:GCH Nellyson's Mr Don't Skip The ZipAustralian Terrier
Group 4th:GCH. High Mtn Broquel Jazz It UpSmooth Fox Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: M. Miller

Group 1st:CH Hitimes What The InfernoPomeranian
Group 2nd:GCH Winsome-Nirvana-Blaque Triple PlayPug
Group 3rd:GCH Collindales KellyAffenpinscher
Group 4th:CH. Shorepointe's Buddy DazzlerSmooth Coat Chihuahua

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: M. Woods

Group 1st:GCH Bonchien Cedric The EntertainerSchipperke
Group 2nd:CH Justa Wizard Of OzShiba Inu
Group 3rd:CH. Naughty Norteno’s Clik Clik BlingBoston Terrier
Group 4th: Voyager's Cause I Can CuddleAmerican Eskimo Dog

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: C. Ringstrom

Group 1st:GCH Bugaboo's Picture PerfectOld English Sheepdog
Group 2nd:CH Copperridge What's Your DreamAustralian Shepherd
Group 3rd:GCH Coventry Just a Little CrushPembroke Welsh Corgi
Group 4th:CH Scott Ragtyme You Are The Music In MeBearded Collie

Results submitted by:
Dog Show Results




Show Results

Kennel Club:Sara Bay KC
City & State:Lakeland , FL
Date:Feb-14-2014
Show Secretary:MB-F Inc.
Entry:915
Best in Show Judge:L. Sosa
Best in Show:GCH Dawin Hearts On Fire
Best in Show Breed:Standard Poodle
Reserve Best in Show:CH Cordmaker Topsy Turvey
Reserve Best in Show Breed:Puli
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: J. Cole

Group 1st:CH Ashdown's Time to ThrillBlack Cocker Spaniel
Group 2nd:CH Triumphant's As Good As It Gets JHBrittany
Group 3rd:CH Blacnflat Burns And Allen GeorgeFlat-Coated Retriever
Group 4th:GCH Fieldstone Carousel Hell's KitchenEnglish Cocker Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: B. Alderman

Group 1st: Leoralee's Baywatch Mw Wirehaired Dachshund
Group 2nd: Regimes Thriller Of Elmo Afghan Hound
Group 3rd: Sylvan Silver SpringbokBorzoi
Group 4th:GCH Baha Persian Of Interest CD NA AXJ SCSaluki

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: C. Coady

Group 1st: Dynamic Force Sharp Dressed Man With RuthdalesAkita
Group 2nd:GCH Lazy D's Spartacus At Her Majesty's RequestMastiff
Group 3rd:CH. Dal Primo The Jester of NVBullmastiff
Group 4th:Ch Ziemabora's Nortic Goddess O'McmanusSiberian Husky

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: C. Coady

Group 1st:CH Cragsmoor Good Time CharlieSkye Terrier
Group 2nd: Foxcreek JP Ideal Or IdiotWire Fox Terrier
Group 3rd:GCH Finnabair Ardmore NedGlen of Imaal Terrier
Group 4th:GCH Diablos Queen Sophie AnneAmerican Staffordshire Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: J. Cole

Group 1st:GCH Marlex Classic Red GlareMiniature Pinscher
Group 2nd:GCH Xela's Party TricAffenpinscher
Group 3rd: Ch.SleepyHollow Zinging At MarsdonBrussels Griffon
Group 4th:GCH Lamplighter's Tattle TailSilky Terrier

Results submitted by:
Bev
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: G. Doerge

Group 1st:GCH Dawin Hearts On FireStandard Poodle
Group 2nd: Lavandaire Storybook DreamsMiniature Poodle
Group 3rd: Trumpet's Play Me GezangKeeshond
Group 4th:CH Imperious Hamitup Southern Bell Bulldog

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: B. Alderman

Group 1st:CH Cordmaker Topsy TurveyPuli
Group 2nd: Briarbrook's NightlineAustralian Shepherd
Group 3rd:GCH Sunshine's I Feel The LovePolish Lowland Sheepdog
Group 4th: Bizzeeboots Secret TrystOld English Sheepdog

Results submitted by:
Dog Show Results